Przejdź do głównej zawartości

Jak zabezpieczyć alufelgi przed kradzieżą?

Uwaga! Wpis pochodzi sprzed wielu lat, kiedy na moim osiedlu zdarzały się tego typu kradzieże. Od dawna nie słyszałem o takim przypadku w okolicy, jednak wpis zostawiam jako ciekawy materiał archiwalny.


Jakiś czas temu pisałem, że sposobem na ochronę kołpaków przed kradzieżą, jest rezygnacja z nich i zamontowanie alufelg.

Wszystko pięknie - jeden problem z głowy - ale jak teraz zabezpieczyć przed kradzieżą nasze nowo nabyte alusy?! Jeśli spodobają się one złodziejowi - rano zastaniemy samochód na cegłach. 

Śruby zabezpieczające

Najprostszy sposób to zastąpienie specjalnych śrub takim wynalazkiem jak specjalne nakrętki zabezpieczające do alufelg.

Ale uwaga, złodzieje alufelg także często mają zestaw najpopularniejszych alternatywnych nakrętek i kluczy! Aby utrudnić im pracę należy zatem zakupić minimum dwa niezależne, różne od siebie zestawy śrub i użyć je naprzemiennie.


Personalizacja

Niestety nie próbowałem personalizacji alufelg, tak jak to opisałem w poście o kołpakach. Teoretycznie jednak powinno być możliwe wygrawerowanie np. naszego numeru rejestracyjnego na alufeldze, o ile nie uszkodzi to jej struktury. Natomiast jak najbardziej można oznaczyć je niewidzialnym lakierem UV. Kradzieży to nie zapobiegnie, ale w razie rozpracowania przez policję kolejnej lokalnej dziupli - jest szansa na odzyskanie skradzionych alufelg. (To się autentycznie czasem zdarza - znajomy odzyskał tak skradzione plastiki!)

Dodatkowe koszta

Alufelgi są bardzo estetyczne, po zabezpieczeniu trochę trudniejsze w kradzieży niż klasyczne kołpaki, ale są znacznie droższe! Droższa jest też bardzo często wymiana opon i wyważanie naszych alusów. Niestety nie ma nic za darmo.

Życzę powodzenia w ochronie Waszych aut!

Popularne posty z tego bloga

Suszenie warzyw sposobem domowym

Polecam suszenie warzyw w ramach przygotowań na trudne czasy. Jest to zapas żywności niezależny od posiadania lodówki (co uważam za duży atut dla preppersa). Suszone warzywa możemy przechowywać w szczelnie zamkniętych słoikach (wtedy je trzeba bardzo dobrze dosuszyć) albo trzymać w suchym i przewiewnym miejscu. Można suszyć suszarką elektryczną, albo na grzejniku na kawałku papieru. Na zdjęciach przykładowa porcja włoszczyzny. Takie warzywa łatwo wykorzystać do zup i sosów. Wbrew mitom zachowują swoje wartości odżywcze po suszeniu. Jakie Ty robisz zapasy?! Napisz! Elektryczna suszarka do żywności. Tani wariant minimum

Łom w samochodzie? Warto się zaopatrzyć

Po co nam w ogóle łom w aucie? Jeśli doszłoby do pożaru silnika, należy lekko uchylić maskę i użyć gaśnicy kierując dysze pod pokrywę silnika, nie otwieramy klapy na max, a jedynie lekko uchylamy, nie sikamy na pokrywę, ani w otwory gdzie widać chłodnice, jest wysoce prawdopodobne, że zapieką się mechanizmy otwierania pokrywy, bądź ulegną deformacji w czasie wypadku, wtedy łom będzie niezbędny. Łom przyda się też do awaryjnego wywarzania drzwi w razie konieczności udzielania pomocy .  Łomy są bardzo tanie. Do typowego auta polecam gruby, niezbyt długi łom. Ważne! Wozimy takie rzeczy tylko i wyłącznie zabezpieczone w bagażniku, nigdy w przedziale pasażerskim. W razie wypadku/dachowania luźne i ciężkie przedmioty bezwładnie latające w kabinie pasażerskiej mogą nas po prostu zabić.

Ognisko nad jeziorem

Hej! Mam zamiast z tego bloga zrobić coś w stylu głównej strony ogłoszeniowej, która będzie integrować w sobie różne media, gdzie poruszam tematy survivalowe. Dzisiaj testuję osadzanie na stronie filmu z TikToka, co będzie szczególnie wygodne dla osób, które nie używają tego serwisu. Dziś klimaty ogniskowe i niedawny wypad nad jezioro.  . @miejskisurvival #ogniskosiepali🌸 #ognisko #jezioro #poland #polska🇵🇱 #survival #pl #podróże ♬ dźwięk oryginalny - Miejski Survival . Załączam jeszcze zdjęcie - ikonę - z ostatniego posiedzenia na ogrodzie u kolegi. Klimatów tego typu nigdy za wiele.