Jak zabezpieczyć nieubezpieczony samochód przed kradzieżą?

(Wpis archiwalny sprzed lat, zapraszam do lektury. Co się zmieniło przez około dekadę? Ciekawe!)

Przychodzi w końcu taki czas w żywocie naszego auta, że jakby nie patrzeć, po prostu nie opłaca się go ubezpieczyć od wypadku i kradzieży (ubezpieczenie AC). Dzisiejszy wpis to początek rozważań, jak zabezpieczyć starszy, nieubezpieczony już samochód przed złodziejami.


Akcja STOP 24
To akcja przeprowadzana bezpłatnie przez lokalne komisariaty policji. Widoczną na obrazku naklejkę naklejamy na tylnej szybie samochodu. Jest naprawdę bardzo trudna do zerwania przez ewentualnego złodzieja i dobrze widoczna z daleka, szczególnie oświetlona reflektorami radiowozu (czy jak mówią na CB, miśkowozu). Patrol policji który zobaczy tak oznaczony samochód między 24.00 a 6.00, lub w innych godzinach wyznaczonych przez lokalną Policję, ma obowiązek zatrzymać go i poddać szczegółowej kontroli. Jeśli używasz samochodu w godzinach nocnych - mocno odradzam, jeśli wtedy na 99% słodko śpisz - jest to dość dobry pomysł.

(Uwaga! Na rok 2020 nie słyszałem o tego typu rozwiązaniu!)Ekstremalny przykład personalizacji auta

Blokada kierownicy
Zawsze to coś, jakaś przeszkoda, potrafi opóźnić złodzieja w akcji nawet o około jednej minuty. Potem następuje z reguły przecięcie obręczy kierownicy i droga wolna. Z tego powodu też polecam jedynie najtańsze i najbardziej proste blokady - każda z nich będzie twardsza niż koło kierownicy.

Samochód reklamowy
Przeprowadzanie tak charakterystycznie oklejonego samochodu prze z złodzieja do tzw. "dziupli", gdzie twoje auto jest rozbierane na części, jest samo w sobie sporym problemem - nikt raczej nie ukradnie czegoś tak bardzo rzucającego się w oczy. Usuwanie takich folii reklamowych to rzecz czasochłonna, zwłaszcza, jeśli reklama nie jest jednolitą płaszczyzną, a jest wyklejana z wielu elementów bezpośrednio na karoserii. Jeśli zatem prowadzisz jakąś działalność pomyśl o tym, jeśli biznes ma ktoś z rodziny lub przyjaciół - dogadajcie się. Oprócz możliwych drobnych korzyści pieniężnych lub barterowych, będziesz miał darmową ochronę auta.

Podsumowanie
Nieubezpieczenie starego samochodu przed kradzieżą to czasem spora oszczędność. Nie żałuj jednak jednorazowo przeznaczenia środków na alternatywne zabezpieczenie. Zbytnia oszczędność nie zawsze popłaca....

Popularne posty z tego bloga

Wypad w teren albo w góry - bez alkoholu!

Warto nauczyć się korzystania z papierowych map

Dlaczego lodówka / zamrażarka to zły pomysł na zapasy preppersa